Has someone offered you a huge sum of money or a valuable consignment? It's a 419 or advance fee fraud - find out how they work, and what to do to be safe.
#346046 by Troy Platt Tue Nov 21, 2017 11:20 am
Date: Tue, 21 Nov 2017 12:03:51 +0000 (UTC)
From: Flora Jones <[email protected]>
Reply-To: Flora Jones <[email protected]>
Subject: Dárcovský fond humanitárních děl

Milá milovaná v Pánu,

Pozdravuji vás ve jménu Pánem Všemohoucím, který dává každý dobrý a dokonalý dar.
Vím, že je pravda, že tento dopis může přijít k vám jako překvapení. Nicméně, pokorně vás požádám, abyste mi upozornili a dobře slyšeli.

Jsem paní Flora Jonesová. Vdovec ve věku 58 let trpí dlouhodobou nemocí (rakovina a hypertenze) Můj pozdější manžel David Jones zemřel jako výsledek srdečního záchvatu.

Já a můj pozdní manžel žijeme zde v Abidžanu, ekonomickém hlavním městě Republiky Pobřeží slonoviny.

Můj pozdní manžel byl dodavatelem republiky republiky Pobřeží slonoviny a obchodníka s kakaem / dřevem zde v republice Pobřeží slonoviny, když byl naživu.

Zásobil 3 miliony amerických dolarů s jednou z hlavních bank v Abidžanu, hlavním městě Pobřeží slonoviny před náhlou smrtí.

Zdědil jsem tento fond od mého pozdějšího manžela a potřeboval jsem velmi upřímného a boha, který se bojím, že mohu darovat tento fond za díla lásky a lidskosti, jako je pomoc chudým, vdovy jako já, šíření evangelia Pána atd.

Chci vám darovat za díla Pána, protože můj zdravotní stav mi nemůže dovolit zvládnout tento projekt sám předtím, než se mi něco stane, protože můj doktor mi řekl, že nebudou žít déle než 8 měsíců v důsledku moje kritická nemoci z rakoviny.

Když jsem se seznámil s mým stavem, rozhodl jsem se vám darovat tento fond, aby těm chudým a Božímu domu přinesl užitek a některé organizace pro potřebné prostřednictvím boha, který se bojí.

Navíc moji příbuzní z manželství nejsou od mého bratra tak blízko, že jsem si přál, abych mě viděli mrtvou, abych zdědil své pozdější manželské panství, ke kterým mají přístup. Ale bohužel jim nevědí o tom konkrétním fondu, který vám nyní daruji za tento skvělý účel, protože já a můj milovaný pozdější manžel neměli žádné dítě, které by zdědilo bohatství. Tito lidé nejsou hodni tohoto dědictví. Proto přijímám toto rozhodnutí k naplnění touhy mého pozdního manžela.

Chci, abych mi naléhavě odpověděla, abych vám poskytl veškeré podrobnosti, abych mohl pokračovat se vkladním certifikátem fondu, který banka vydala mému pozdnímu manželovi v mém jménu jako další příbuzný.

Čekám na naléhavou odpověď, která naznačuje, že máte zájem získat tento dárcovský fond a použít fond na díla Pána.

Děkuji a zůstaňte požehnaní.
Vaše upřímná sestra v Pánu,
Paní Flora Jones.


Translation according to Google:

Dear beloved in the Lord,

I greet you in the name of the Almighty Lord, who gives every good and perfect gift.
I know it is true that this letter may come to you as a surprise. However, I will ask you to warn and hear me well.

I'm Mrs. Flora Jones. A widower at the age of 58 suffers from long-term illness (cancer and hypertension) My late husband, David Jones, died as a result of a heart attack.

Me and my late husband live here in Abidjan, the economic capital of the Republic of Côte d'Ivoire.

My late husband was a supplier of Republic of Republic of Cote d'Ivoire and a cocoa / wood businessman here in the Republic of Côte d'Ivoire when he was alive.

It has invested 3 million US dollars with one of the major banks in Abidjan, the capital of Côte d'Ivoire before sudden death.

I have inherited this fund from my later husband and I needed a very sincere and god that I fear to be able to donate this fund for works of love and humanity, such as helping the poor, widows like me, spreading the gospel of the Lord,

I want to donate you for the works of the Lord because my health can not afford to manage this project myself before something happens to me because my doctor told me they would not live for more than 8 months as a result of my critical cancer disease.

When I became acquainted with my state, I decided to give you this fund to bring the poor and God's house to the benefit and some organizations for the need through a god that is afraid.

Moreover my marriage relatives are not so close from my brother that I wanted to see me dead to inherit my later marital estate to which they have access. But unfortunately, they do not know about the specific fund I am now giving you for this great purpose, because I and my beloved later husband had no child to inherit wealth. These people are not worthy of this heritage. That is why I make this decision to fulfill the desire of my late husband.

I want to urge me to give you all the details so that I can proceed with the fund-holding certificate that the bank gave to my late husband in my name as another relative.

I am waiting for an urgent answer that indicates that you are interested in obtaining this donor fund and using the fund for the works of the Lord.

Thank you and stay blessed.
Your sincere sister in the Lord,
Mrs. Flora Jones.

Google is your friend!

Every email I've posted is a scam. Contacting the email addresses associated with my posts may lead to a loss of money for you. Do not let the scammers know they are posted here!
Image
Advertisement

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 124 guests